Přívážíme nová včelstva – nové oddělky

Nová včelstva Nová včelstva

Byla to honička, ale podařilo se. Oba naši přislíbení dodavatelé nám dodali nové oddělky ve stejný den.

Dva oddělky vezeme opět z okolí Mělníka, od již osvědčeného dodavatele a dva od nového. Je to sice z okolí Prahy, což jsme měli trošku strach, ale po návštěvě včelnice pana B. musím říci, že jsem více než zvědav, jak se bude včelkám u nás dařit. Už víme, že jsou včelky hodné a včelky zlé, včelky pracovité a včelky líné. Nicméně pořád máme před včelkami poměrně velký respekt. Pan B. nás však bez jakýchkoliv klobouků, rukavic či jiných ochranných pomůcek provedl mezi 20 úly a tisíce poletujícími včelami a ani jedna si nás nevšimla. A to bylo okolo poledne, horký den.

Dva oddělky vezeme v krabicích, dva v zapůjčených úlech. Do Krkonoš přijíždíme okolo třetí hodiny a hned je odnášíme na nové stanoviště, aby se po cestě trošku uklidnily. V krabicích i přepravních úlech to tedy vře jako blázen. Přeci jenom bylo cestou teplo a je to nějakých 150 km. Dole bylo okolo 27 stupňů, zde je příjemných 18.

Teplota se zapadajícím slunkem rychle klesá a tím i včelí aktivita. Na našem původním (prvním) stanovišti je již stín, takže je jdeme přestěhovat. Zde budou bydlet jedny nové včelky z Prahy.

Nová včelstva

Nová včelstva

Jelikož na tomto stanovišti mi připadá, že se včelám až zase tak nedaří, tak vytvářím jedno nové stanoviště. Pouze zkušební, na paletě. Je umístěno pod chalupou, částečně kryté stromy, ale na místě kam slunko dosáhne jak dopoledne, tak i po obědě. Odpolední a večerní slunko však nebude. Dáváme sem jedno nové včelstvo z Mělníka.

A poslední dvě nová včelstva, dva oddělky, dáváme na naše druhé stanoviště. Zde mám trochu obavu, jak je přijmou původní obyvatelky. V době stěhování, už je šero, ale včely jsou stále velmi aktivní.

Nová včelstva jsou zabydlena a dáváme jim trochu medocukrového těsta.

Tři nová včelstva, nové oddělky, necháváme v jednom nástavku, ale to čtvrté, z okolí Prahy, je tak neuvěřitelně silné a početné, že mu rovnou přidáváme další nástavek.

Snad se jim u nás bude líbit.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*